Reakce na příspěvek
Jen přihlášení uživatelé mohou přidávat příspěvky.
Přihlaš se nebo si ho vytvoř zdarma.
31 příspěvků za posledních 7 dní
Václav
15. 12. 2019 - 21:51
Mohl to být velký průšvih něco takového jako je velkopožár, zemětřesení, povodeň. Na louce nad Karlštejnem vyrostl obrovský, ale opravdu převeliký vatovec. Nově pýchavka obrovská. Už to bylo na spadnutí, ale my jsme na poslední chvíli neštěstí odvrátili. Kdyby se ta obrovská plodnice dala do pohybu, tak by hrad nejen zavalila, ale i pobořila. Tak jsme raději vatovec odvezli na několika valnících do civilizace a zpracovali zejména na krémovou polévku. A tu si můžete zadarmo ještě dnes odebrat v Makru. Stačí když řeknete karlštejnovatovec a dostanete jakékoliv množství do vlastních nádob...
Václav
13. 12. 2019 - 21:56
Hned v úvodu musím houbaře zklamat, protože houbu vyrábějící elektrický proud v žádném lese u nás nenajdou a nenajdou ji ani v žádném jiném. Vyrobil ji totiž v laboratoři Stevensova technologického institutu v Hobokenu (New Yersey, USA) fyzik Sudeep Joshi se svými kolegy. A ještě musím podotknout, že původně žádnou elektrickou houbu ani vyrobit nechtěl. To co chtěl, bylo využít k výrobě elektřiny cyanobakterie (sinice), které zachycují energii ze světla, stejně jako rostliny. Cyanobakterie (někdy nazývané modrozelené řasy) si vyrábějí vše potřebné pro svůj růst z vody a vzduchu za přispění slunečního záření. Stejně jako rostliny to dělají pomocí fotosyntézy - procesu, který mimo jiné rozkládá molekuly vody a uvolňuje z nich elektrony. Když se někde tvoří elektrony, mohou vytvořit elektrický proud.
Václav
12. 12. 2019 - 22:37
Na to, že kolem hub se něco divného v posledních letech děje upozornňují i italští houbaři, sběratelé lanýžů. Týká se to především houby nejvzácnější a tedy i nejdražší, bílého lanýže. Zejména v oblasti města Alba, region Piemont, na severozápadě Itálie, jsou profesionální houbaři zděšeni. Jako příklad se uvádí zkušenost Carla Olivera, který z deseti bílých lanýžů našel osm v tmavém provedení a zcela vysušených, tedy znehodnocených. Připisuje se to zvyšování teplot v oblasti. Všichni se ptají, jestli nezačíná tamější podnikání krachovat. Zajímavé je, že se to netýká černých lanýžů, které se dají na rozdíl od těch bílých pěstovat. Nevyskytují se v půdě tak hluboko jako bílý.
Martin
12. 12. 2019 - 21:20
Hezký hnojníci. U nás už je docela sucho, tak jsou jen minihouby na vlhkých místech.
Václav
11. 12. 2019 - 21:30
Tady to bývával hlívový ráj na Zemi. Ještě před několika lety jsme i dvakrát týdně odnášeli téměř 30 kilogramů zledovatělých plodnic. A potom jako když utne. Sem tam houba, ale obsypané hlívovníky přestaly existovat. A to nejen na této úžasné lokalitě. Mysleli jsme si, že dnes se něco změní a konečně se karta otočí a my budeme opět úspěšní. Výsledek? Ani jedna plodnice, ani jeden trs. Nic. Kromě jednoho docela ještě dobře vypadajícícho korálovce ježatého. Ten nám udělal velkou radost. Jsme přesvědčeni, že jsme objevili nové místo jeho výskytu. Jak je známo, tento korálovec se dokáže na stromě vyskytovat po dlouhou řadu let.
Příští sobotu se vydáme do podobné úžasné lokality a vy můžete být při tom. A nezapomeňte, že na expedici do Dolomit je ještě několik míst k dispozici.
vlk
14. 12. 2019 - 13:29
...opět parádní podívaná...
***
08. 12. 2019 - 01:49
měcháč písečný
Walker
08. 12. 2019 - 12:19
Dekuju
Václav
07. 12. 2019 - 22:14
Máte špinavé auto a nejde umýt? Představte si, že vám tu neplechu dělá houba. Více, však víte kde...