Diskuze

Diskutuj o mykologii, houbách, ale i běžných věcech ze života houbaře

Reakce na příspěvek

"Prsty mrtvého muže hustý děsivá houba👍"

Jen přihlášení uživatelé mohou přidávat příspěvky.
Přihlaš se nebo si ho vytvoř zdarma.

140 příspěvků za posledních 7 dní

Avatar uživatele

Jirka

30. 01. 2022 - 23:11

Rád bych věděl jakou máte zkušenost s divočákama? Já sám jsem již viděl jelena a srnky ale na divočáka jsem naštěstí dosud nenarazil a to chodím do lesa poměrně často.

Avatar uživatele

Martin

31. 01. 2022 - 07:38

Mám, ale více mne štvou tím jak dokážou les rozvrtat. Osobní setkání dopadlo vždycky v rámci oboustranné ohleduplnosti. Akorát když na mne jednou vyběhlo malý pruhovaný selátko, tak jsem si s ním radši nehrál.

Jana

31. 01. 2022 - 09:22

No, já se tedy dost bojím, hlavně abych je "nepřekvapila" někde v roští. Domnívám se, že když se uvidíme z dálky, tak snad si půjdeme každý svou cestou. Ale kdyby se prase leklo, tak to by asi bylo horší. Takhle jsem jednou málem šlápla na srnku, která chrněla a vůbec o mě nevěděla. Takže se snažím občas dělat nějaký hluk, aby o mě bylo vědět (jako šlápnout na větev a tak). Jenže mé setkání s celým stádem divočáků bylo takové, že jsem přecházela cestu, a najednou šílený rachot, a po té cestě se hnalo celé stádo prasat i s malými selátky. Na jaře. Byl to takový rámus, že by mě nemohli slyšet, ani kdybych tam jódlovala. Proběhli těsně kolem mě, a všechno dobře dopadlo. No, já byla kamenná hrůzou ještě pěkně dlouho poté.

Kalfa

31. 01. 2022 - 10:02

Divočáky jsem v lese vždy maximálně slyšel, jak se prodírají roštím (byli li to divočáci, ale asi ano, podle dusotu to byla větší zvířata) nebo našel stopy v kalištích, jedno navštěvuji pravidelně, nevysychá ani v suchých letech a kolem rostou smrkové hřiby. Asi to bude také tím, že už dávno nejsem ten tichý návštěvník lesa, funím, dusám a lámu větvičky. Takže v lese ne, ale naprosto pravidelně se s nimi setkávám v místě bydliště, předměstí Prahy, původně chatová a zahrádkářská lokalita, kam se stahují na zimu a zcela beztrestně si tu debužírují na trávnících skrývajících např, tulipánové cibule. Naučili se rozplétat ploty, prostě chytí do zubů jeden z drátů pleteného plotu a zatáhnou. Obvykle to stačí k tomu, aby do vzniklého otvoru strčili čumák a pak celou hlavu a díra je hotová. Jedinou ochranou je pás kari sítě (betonářské sítě) pečlivě přidrátované po celé délce plotu. Výška stačí kolem 50 - 60 cm, ale ten pás musí být důkladně propojený a prodrátovaný jak navzájem, tak s původním pletivem, jinak si i do běžné sítě s oky 15x15 cm a tloušťky 4mm díru prorazí. Ze psů si nic nedělají a velmi dobře vědí, že jim tady nic nehrozí ani od myslivců - v trvale obývaných objektech se nesmí lovit, resp. okolnosti tohoto jsou velmi komplikované a de facto to žádný myslivec nebude podstupovat. A pachové ohradníky ? K smíchu, smrdí to jen lidem, prasátkům ne.

Avatar uživatele

vlk

31. 01. 2022 - 15:02

Já je potkal už mnohokrát, ale vždycky plaše utekli...párkrát jsem zvednul bachyni s mladejma a ta zafuněla a zachrochtla, že jsem dostal strach, ale dokud se nepostavíš mezi ni a pyžamátka, většinou vždy zdrhnou...na čtvrté fotce je bachyně od těch malejch, kteří potom došli až ke mně, ale vzápětí si je mohutným chrochtnutím zavolala k sobě...

Avatar uživatele

Jirka

31. 01. 2022 - 19:53

No ty kráso, díky za informace a nervydrásající příběhy! Díky za fotky Vlku, nechci potkat divočáka ani v budoucnu. Chodím většinou do janovického leda u Rýmařova kde je to od nich pěkně rozvrtané a rozválené, štěstí asi bude že tam chodí mnoho lidí tak jsou divočáci přes den asi v jiné lokaci. No, na strom bych asi nevylezl tak pohotový a obratný nejsem tak bych asi zůstal “snad” stát a pomalu couvat.

Avatar uživatele

petras

31. 01. 2022 - 20:35

Zkušenosti s divočákama?Nejlepší je upečený.Ale vážně,nemusíš se bát,tady to není jak u větších měst,kde se lidí nebojí,ničí zahrady a nejsou plaší.Problém je dohledávat postřeleného divočáka,ale i to jsem přežil bez problémů.Dnes už to nehrozí,do lesa chodím jen pracovat a na houby.A tady nejsou až tak moc přemnožení jak u Vlka,ani si nevzpomenu,kdy jsem na ně v lese narazil.

Kalfa

01. 02. 2022 - 09:13

No jo, přemnožení nejsou tam, kde se střílí, jsou to mimořádně inteligentní zvířata a na místě kde padlo jedno, se dlouho neukážou. Proto se stahují do měst. A co se zpracování týká, asi bych preferoval guláš či ragú. No a jsme na houbařském serveru, tak samozřejmě na houbách, nejspíš by byly vhodné kováře, kvůli barvě.

Hanka

01. 02. 2022 - 10:12

Vlku, co je to prosím za prase na fotkách 9 a 10? To jste potkal v lese? Jinak krásný fotky, já bych asi....... magi v kostkach🤣

Kalfa

01. 02. 2022 - 15:20

Jo, být tatínkem, měl bych několik dotěrných dotazů vůči matince.

Trunda

30. 01. 2022 - 22:35

Zdravím přátelé! Dnes v bukovém háji s nasazením života (vichr 23 km/ h) a pátráním po domělých hlívách jen takovéto houbičky. Že by helmovka pařezová?

Avatar uživatele

Tulák z rokle

31. 01. 2022 - 16:40

... v tomhle větru je to ,,vo hubu", radši jsem tam nelez, padají dost velké větve...

Avatar uživatele

vlk

29. 01. 2022 - 18:56

...hezký večer nahoubaři...dnes v lese nádherně, sice foukalo a začal padat drobný sníh, ale nádherně. Vše stále zmrzlé, ale vylezla Rosolovka mozkovitá, jinak klasické dřevomilky...mrknul jsem na Ohnivce na svá místa, stále nic...

Avatar uživatele

Tulák z rokle

29. 01. 2022 - 19:32

... pěkná procházka... mně se rosolovka letos vyhejbá...

Avatar uživatele

Jirka

30. 01. 2022 - 09:24

Krásný fotky. U nás v Rýmařově je tak nasněženo a mokro a voda že se nechce vylézt ani z baráku.

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

30. 01. 2022 - 23:45

Tobě vylezla rosolovka, já naopak zalezl 😀. Ještě, že se mám na co dívat.👍

Avatar uživatele

petras

28. 01. 2022 - 15:55

Vozím každý den manželku na infuze,tak na skok na místě činu-Bobrovník.Zamrzlá kaluž tam nebyla,všude je sníh.Skorci nebyli,ale stála tam volavka a pár kačenek.

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

28. 01. 2022 - 16:02

Volavka se povedla 👍

Avatar uživatele

petras

28. 01. 2022 - 16:11

Vydržela 4 fotky a byla fuč.S tím coolpixem to bez opření nebo stativem moc nejde.

Avatar uživatele

Tulák z rokle

28. 01. 2022 - 16:28

... nádherná volavka, postála jak zkušená modelka...

Avatar uživatele

vlk

28. 01. 2022 - 18:56

...a nejen Volavka se povedla...

Avatar uživatele

Jirka

30. 01. 2022 - 09:25

Nádhera a volavku jsem takhle v přírodě ani nikdy neviděl.

houbař II.

28. 01. 2022 - 12:33

Zdravím,tak nahoubaři vaše příspěvky jsou parádní,jo odiv patří hlavně Josefovi.

Včera jsme se utrhli a šli se podívat do oblasti výskytu Ohnivce rakouského,některé plodnice byly něčím ožižlané. V minulém roce se tady ještě vyskytoval Ohnivec začátkem května.

Tak se mějte fajn !!!

Avatar uživatele

Tulák z rokle

28. 01. 2022 - 14:11

... moc hezký, pěkně se ti to tam červená...

Avatar uživatele

bohuš

28. 01. 2022 - 14:44

hezké,já si na ně musím počkat do jara

houbař II.

28. 01. 2022 - 15:21

Josef samozřejmě obdiv..................................

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

28. 01. 2022 - 16:03

No toto 👍👏

Avatar uživatele

vlk

28. 01. 2022 - 18:55

...moc hezká ohnivá úrodička...

Avatar uživatele

Jirka

30. 01. 2022 - 09:26

Bombové fotky 👍

Avatar uživatele

Tulák z rokle

28. 01. 2022 - 01:06

...hodně studená a větrná procházka s létající ledovou tříští...

Modřanská rokle, čtvrtek 27.01.2022

Trunda

28. 01. 2022 - 08:58

Móóc dobrý Josef! 👍

Avatar uživatele

bohuš

28. 01. 2022 - 09:48

hezké,co to je ta mléčná louže?

Avatar uživatele

Tulák z rokle

28. 01. 2022 - 11:02

... Bohuši, to je zbytek ledu, drží ho napadané větve a kořeny stromů, takže neplave na povrchu...

Avatar uživatele

bohuš

28. 01. 2022 - 15:35

no jo vlastně už jsem něco podobného fotil.ale nenapadlo mě to.zajímavé

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

28. 01. 2022 - 16:05

Paráda.😱 Mně by do té kosy nikdo nedostal

Avatar uživatele

vlk

28. 01. 2022 - 18:57

...paráda...líbí...

Avatar uživatele

Lolita a pes Hoboj

28. 01. 2022 - 00:03

Dobré odpoledne, nedávno jsem se přestěhovala do ČR a ráda bych se dozvěděla více o tom, které houby se dají sbírat a které jsou jedovaté. Mohl byste mi prosím říci, jakou knihu si mohu koupit jako referenční?

Na fotce je můj pes, kterého učím hledat houby po čichu :D

Trunda

28. 01. 2022 - 09:08

Ahoj! Doporučuji Ottův velký atlas (Hagara-Baier). Sice dražší,ale precizní. A jestliže naučíš toho tvého Hoboje hledat smrže,jseš moje holka! 🤣

Avatar uživatele

vlk

28. 01. 2022 - 15:41

...zdravím, pokud začínáš, začal bych nejjednodušším ,,čtyřbojem,, a to je Křemenáč březový a osikový, Hřib dubový a smrkový, Kozák březový a habrový a Liška - u nás kuřátko. Každá tato houba má více druhů, ale to až postupně...hříbci jsou na fotkách oba dubáci a kozárci březový a topolový, ale to časem poznáš...

Avatar uživatele

Lolita a pes Hoboj

29. 01. 2022 - 10:24

Všem moc děkuji za odpovědi!

Avatar uživatele

Jirka

30. 01. 2022 - 09:30

Já bych doporučoval jít na houby s nějakým zkušeným houbařem a ten už ti řekne co jo a co ne a další užitečné informace. Rozhodně bych atlasy používal jen orientačně.

Avatar uživatele

petras

27. 01. 2022 - 19:49

Pondělní venčení manželky a psů v lesíku u letiště v Nové Vsi,jen jeden kousek na dubu,jinak čisto.Dnes v Jeseníku,rybníčky jsou zamrzlé,tak z potoka.Coolpík asi zlobí,ta rána na asfalt mu neudělala dobře.Mně taky ne,ale už se vystřídala většina částí těla,teď zlobí levá pánev,tak snad to už bude všechno.

Avatar uživatele

Tulák z rokle

27. 01. 2022 - 20:42

... krásná příroda...

taky mě bolí celej člověk (zlobí plotýnky), ale do lesa musím... dneska jsem zase prolejzal rokli, zima byla, studenej vítr foukal, ledová krupice padala, no rum s trochou čaje to srovnal... mějte se všichni fajn, fotky až později...

Avatar uživatele

vlk

27. 01. 2022 - 22:10

...moc hezký...mně se dost ozývají kyčle...ale už se těším jak malej kluk...

Avatar uživatele

vlk

27. 01. 2022 - 18:49

...hezký večer nahoubaři...jen tak pro oko pár úlovků ze začátku února...

Avatar uživatele

Tulák z rokle

27. 01. 2022 - 20:35

...pěkný, únor se blíží, tak snad se to bude opakovat, možná to bude i lepší... uvidíme, těšme se... 🙂

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

27. 01. 2022 - 21:20

Tal letos to nevypadá tak dobře, mrazy a sníh teprve přichází.

Avatar uživatele

bohuš

26. 01. 2022 - 19:40

sobota,pod mrakem a olšina tuto zimu sterilní.ani penízovky ani hlíva se nekonala

Avatar uživatele

Tulák z rokle

26. 01. 2022 - 20:44

... ale hezky tam je...

Avatar uživatele

Jirka

26. 01. 2022 - 21:04

A neni to pěkný? Já mám zimu rád a doufám že ten sníh ještě vydrží, v létě ty horka mi nedělají dobře, když je zima vezmu si termosku s dobrým čajem a je mi fajn.

Avatar uživatele

bohuš

26. 01. 2022 - 21:22

proto tam chodím

Avatar uživatele

vlk

26. 01. 2022 - 22:19

...moc hezká příroda...

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz