Diskuze

Diskutuj o mykologii, houbách, ale i běžných věcech ze života houbaře

Reakce na příspěvek

"V sobotu bylo jistě narváno přesto se dnes jeli podívat na ty naše místa nepršelo tak bylo super hledání"

Jen přihlášení uživatelé mohou přidávat příspěvky.
Přihlaš se nebo si ho vytvoř zdarma.

204 příspěvků za posledních 7 dní

David

25. 08. 2023 - 09:43

Ahoj, nasel jsem pred chvili houbu, kterou jsem nikdy nevidel a predpokladam, ze jde o hrib kolodej. Prosim o radu. Diky.

speedy

25. 08. 2023 - 10:36

Já sem zavítal do diskuze náhodou, jinak píšu na Královehradecký kraj. Uvádím proto, že nevím odkud jsi a kde jsi houby našel? Je to hřib (někdy uvedeno klouzek) strakoš, na řezu by měl modrat. U mne to je hodně ceněná a protože aromatická houba. Ty plodnice, takto už vytáhlé, jsou asi už starší. Možná už červivé? Já mám radši mladší a proto baculatější. Najdi si fotky s popisem na internetu. Je to houba borovicových lesů. Možná záměna s podobným (v mladosti a potom ne) klouzkem kravským a který roste často hned vedle, ten je pokládán za houbu také jedlou ale už méně kvalitní. Strakoš beru že patří mezi jedničky!

Avatar uživatele

Jindřich L

25. 08. 2023 - 11:00

Ty fotky jsou dost nejasné, hlavně ta třetí. Jak píše speedy, ten strakoš roste v borovicových lesích, ale podle fotek je to někde mimo les.

Avatar uživatele

Tulák z rokle

25. 08. 2023 - 11:26

Klouzek (hřib) strakoš to není, ten nemá na třeni síťku, s největší pravděpodobností je to hřib koloděj. Jak vypadal zespodu, z fotky to není moc vidět ?🍀

Avatar uživatele

Jura

25. 08. 2023 - 11:45

Podle mně jednoznačně koloděj, rostou jich u nás mraky.

Tomik75

25. 08. 2023 - 12:18

Souhlasím. Strakoš, Husí pupek nemá síťku....

Avatar uživatele

vlk

25. 08. 2023 - 14:58

...řek bych koloděj...

Jaroslav P.

25. 08. 2023 - 16:06

Strakoš určitě ne.

speedy

25. 08. 2023 - 16:20

Ozývám se ještě jednou: záměrně jsem poprvé napsal jestli jsou plodnice asi starší? Také jsem odkázal na fotky dalších strakošů na internetu. Jinak já strakoše myslím že znám velmi dobře. Také to, že někdy se a je to proto nezvyklé vytáhnou oni takhle do výšky, tj. je ta vysoká noha a opakuji u starších jedinců. Už často v klobouku je to červivé. No a pozor - tak ta noha začne a navíc když je sucho také vypadat podobně jako na fotce, tedy šupinato síťkovaně, tedy v té skutečnosti odlupovaně. Ač v mladosti ta noha (do bambula) je hladká. Když to je normálka, tak vedle takových jedinců z fotky rostou v hejnu i ti malí menší a silně hříbkovití mladí strakoši ... a je to hned zřejmé! Odkud a co je ten jejich děda :-)

Jak ale napsal Tulák z rokle, napověděla by více ta barva klobouku zespodu, takže po prohlédnutí některých fotek kolodějů na internetu ani to nelze vyloučit, já jsem se však s takovým kolodějem (aby byl tak žlutavý jako se ptá dotyčný nálezce) ještě nesetkal.

Ať tak nebo tak, pokud to ještě není tak moc šikovně zakuklený hořčák cha chááá, mělo by to být jedlé, jen pro stravitelnost koloděje dýl dusit vařit jak libo.

Avatar uživatele

Koben

25. 08. 2023 - 18:04

Hřib koloděj

Jaroslav P.

25. 08. 2023 - 21:32

Strakošů jsem viděl v živitě hodně. Ani vzdálenně se mu nepodobá.

Jaroslav P.

25. 08. 2023 - 21:35

Očividně načervenalá noha. To bude koloděj.

Kalfa

25. 08. 2023 - 21:53

Tady v Radotíně, ve Slavičím údolí - teplá doubrava - jsem takhle vybarveného koloděje také už našel. Zajímavé je, že o pár metrů dál byly jak oranžovější, tak fialovější, zřejmě na barvy klobouku má vliv oslunění.

Avatar uživatele

bohuš

26. 08. 2023 - 13:21

jj koloděj,,mistr převleků.máme jich tu mraky a na každém místě jiná barva klobouku.ted v srpnu bývaj často oranžové.

David

26. 08. 2023 - 16:59

Díky za odpovědi. Houby nalezené v Brně v Líšní v dubohabrovém lesu, u lesní cesty. Google lens mi také poradil klouzek, ale fotka zespoda byla horší. Nechtěl jsem houbu sbírat, kdyby se jednalo o hřib koloděj z důvodu jeho ochrany, tak lepší fotka nešla. Kousek od těchto dvou hub byla jedna menší, která vypadala více "klouzkovitě".

David

26. 08. 2023 - 17:01

Ještě tedy dodám, že jsem prošel asi 50 fotek klouzka strakoše na internetu a celkem silně se přikláním k tomu, že to on není. Bohužel mi není na fotkách moc podobný ani koloději. Z toho, co napsal speedy, se nejvíce podobá klouzkovi kravskému.

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

24. 08. 2023 - 19:43

Zdravím všechny. Nakouknul jsem do lesíku za humny a pořád se něco najít dá. O víkendu a příští týden má slušně napršet, tak snad se "proroctví" splní a ještě si pěkně zahoubaříme. Jinak ten pavouk by mně snad i ulovil, jak měl pevnou síť. Tak ať se daří. 1. hnědák Schw.2. Nevím 3 a 4 holubinky 5.nevím 6. hřib červený 7. hřib přívěskatý (trochu povyrostl) a poslední je pestřec. PS. Za tipy u hub "nevím" budu rád.

Avatar uživatele

Marie

24. 08. 2023 - 21:59

Pěkné. 👍

A taky nevím. Určitě bude vědět Josef 😉

Avatar uživatele

Tulák z rokle

24. 08. 2023 - 22:12

Josef také neví, č.2 bych kouknul někam mezi pavučince...🤔 Jo a pěkné to máš...👍

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

24. 08. 2023 - 22:27

Taky sem si říkal, že by mohlo jít o pavučince.

Avatar uživatele

Pantáta

25. 08. 2023 - 07:40

A já bych kouknul mezi šupinovky. Konkrétně na šupinovku pařezovou.

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

25. 08. 2023 - 08:03

Je to šupinovka, díky.

Avatar uživatele

Tulák z rokle

25. 08. 2023 - 12:24

Pantáta umí...👍👍👍🍀

Avatar uživatele

Pantáta

24. 08. 2023 - 15:47

Včera jsem našel po delší době jednu zajímavou hřibovitou houbu.

Lupenopórka červenožlutá

Robot Karel

24. 08. 2023 - 16:18

ty jsou parádní! Mívám na ně štěstí na Brdech, ale jinde jsem je nepotkal..

Avatar uživatele

Tulák z rokle

24. 08. 2023 - 16:33

Nádherná houba, naposledy jsem ji našel roku 2013 v Komořanech (Praha 4)...🍀

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

24. 08. 2023 - 19:41

To mi hlava nebere, hřib s lupeny😉😎

Avatar uživatele

Marie

24. 08. 2023 - 21:56

😂 taky mě to zarazilo, ale nebuďme malicherní. Je to krásná houba.

Tereza S

24. 08. 2023 - 13:01

Ahoj, houbaři,

poradíte, prosím, co nám to vyrostlo na zahradě na Šumavě? Roste to v trávě uprostřed zahrady, nikde v blízkosti není žádný strom. Když jsme to omylem rozšlápli, zbarvilo se to po pár minutách do červena, ale do rána na tom místě vyrostl další kus. Má to takovou pudinkovou konzistenci.

Avatar uživatele

Tulák z rokle

24. 08. 2023 - 13:18

Slizovka práškovitá - hlenka (není to houba)...🍀

Tereza S

24. 08. 2023 - 15:42

Díky moc!:) Nevíte, jak se to má odstraňovat? Nikde jsem to nenašla. Bude stačit to lehce podkopnout?

Avatar uživatele

petras

23. 08. 2023 - 20:42

Na ty ušlé kilometry žádná sláva.

Avatar uživatele

Jura

24. 08. 2023 - 11:49

Petrasi paráda, na ty vedra co panujou to je super. Navíc u tebe je zalito a teploty půjdou dolů, tak si to co nevidět užiješ. Jak bylo letos v Norsku ?

Avatar uživatele

vlk

24. 08. 2023 - 18:27

...moc hezké...

Avatar uživatele

petras

24. 08. 2023 - 23:01

Zalito už moc není,stačí dva dny toho horka a už to šustí.Slibují déšť,tak uvidíme.Dnes jsem v prořezávce viděl tři růžovky,ale jinak je pusto.Norsko,ryby jsem nějaké dovezl,ale měl jsem na lodi rybáře,co tam byl teprve podruhé s vypůjčeným vercjkem od kamaráda,ten mu dal samozřejmě to nejhorší co měl a druhý,s tím už jsem párkrát byl v autobuse a jednou už i na lodi.Ten zase pořád dělal voloviny,vytahoval ryby za vlasec,takže mu většina spadla do vody a celkem jsme měli smůlu,byli jsme vždy tam,kde to zrovna nebralo.Tak mi pořád kecal do řízení a kam mám jet a kam nemám,když utrhl návazec,tak už nechtěl chytat,přitom je to běžné a stane se to třeba několikrát za den.Skoro všechny ryby jsem nachytal sám a protože se to dělí na tři díly,tak jich bylo míň,než jindy.Ještě z mobilu dám,jak nakonec dopadl,tady tu fotku nemám.

Avatar uživatele

petras

24. 08. 2023 - 23:24

Tahal rybu za šňůru,ryba sebou mrskla a 300g pilkr s pořádným trojháčkem byl v prstu.A jeden ze dvou dní,kdy se trošku víc dařilo.

Avatar uživatele

Jura

25. 08. 2023 - 09:04

Ty jo, tak ten háček to je pěkný masakr ! Předpokládám, že jsi organizátor akce a to je vždycky velké riziko na lidi. Já sem dlouhou dobu organizoval cyklistické výjezdy do Dolomit, ale měl jsem velké štěstí na lidi, vždycky to bylo super. Neviděl jsem tě náhodou Petrasi v dokumentu ČT o rybaření v Norsku ??

petras

25. 08. 2023 - 12:12

Asi ne, jinak ti dva neřídí loď, tak by měli kapitána poslouchat. Záleží na domluvě, pokud se daří tak je vše v pohodě, když ne, tak každý vymýšlí co dělat. Museli jsme se vracet 10 km do kempu. Už se mu to stalo loni, tak si sebou vzal štípačky, ale na ten pevný háček to nestačilo. V kempu měli speciální, tak mu to ustřihli. Další den už to zase vytahoval za šňůru, komu není rady....

Markétka

22. 08. 2023 - 20:40

Zdravím houbaře, najde se tu někdo, kdo by mi poradil o jaký ryzec se jedná? Nalezen ve smrkovém lese. Předem moc děkuji 😇

Avatar uživatele

Tulák z rokle

22. 08. 2023 - 22:42

Mohl by to být ryzec libovonný, vůně po kokosu, chuť nahořklá a mírně palčivá, nejedlý...(z fotek je to bez záruky)🙂🍀🌲

Markétka

23. 08. 2023 - 19:52

Děkuji moc za tip, ten mě nenapadl, spíše jsem koukala po ryzci severském..zkusím příště chvíli nechat a okusit, zda voní po kokosu🥥

A tip na houbičku níže, copak by to mohlo být...ryzec chlupatý..?🤔 Taktéž nalezen ve smrkovém lese..předem děkuji za tipy!

Avatar uživatele

Tulák z rokle

23. 08. 2023 - 22:01

Ten to asi nebude, roste ve skupinách pod břízami, někdy společně s ryzcem kravským...🍀

Avatar uživatele

vlk

22. 08. 2023 - 18:01

...zdravím nahoubaře, u nás se také upeklo, jednoduchý, výborný hubník...

Avatar uživatele

Richard z Beskyd

22. 08. 2023 - 18:52

😋

Avatar uživatele

Pantáta

22. 08. 2023 - 13:18

Bory šumí po skalinách....škoda jen toho vedra. Co vylezlo, upeklo se. Dvě borové výjimky...

honza

22. 08. 2023 - 13:08

Dnes za 1.5 hodiny v 9 rano bylo hotovo pořád to roste

Avatar uživatele

vlk

22. 08. 2023 - 20:09

...krásná úrodička...takový flek praváčků, to se jeden zaraduje...

cacajs3

22. 08. 2023 - 08:41

Včerejší holubinky z Konětop po plavání. Asi holubinka révová, ale nepáchne ani nepálí. Bylo jich tam asi 40 pod osikami ve smíšeném lese. Tvarohová pomazánka byla super. Jinak v lese jen nějaké nejedle ryzce a muchomůrky zelené.

Avatar uživatele

Tulák z rokle

22. 08. 2023 - 22:50

Révová to nebude, ta roste většinou v jehličnatém lese, někdy ve smíšeném a uprostřed klobouku je většinou tmavší, tady je to naopak...která to je netuším, ještě zkusím zapátrat, v tomhle horku se stejně nedá spát...🙂🍀

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz