Jak vypadá
Vláknici začervenalou můžete též znát pod názvy Vláknice načervenalá, Vláknice Patouillardova.
Klobouk má 30–120 mm široký, v mládí zvoncovitě kuželovitý, s podvinutým okrajem, později až rozložený s tupým hrbolem. Povrch je v mládí bělavý, lesklý, později vláknitý až rozpukaný, okrový. Pomačkáním či stářím vznikají červené skvrny.
Lupeny jsou zpočátku bělavé, béžově našedlé, okrové, na ostří bělavě vločkaté, později jsou růžově hnědavé až hnědoolivové, zoubkem přirostlé.
Třeň má 40–100 mm vysoký, válcovitý, plný, bílý, postupně červenající, na povrchu slabě vláknitě vločkatý.
Dužnina je bílá, v dospělosti po rozříznutí pomalu červená. Vůně zpočátku slabě ovocná, později až spermatická, chuť mírná, ale nepříjemná.
Fotografie od vás houbařů
Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.
Kdy roste
Objevuje od května do září.
Kde hledat
Roste v teplých listnatých a smíšených lesích, ale i v parcích a zahradách, zejména pod buky, habry, lipami, duby a lískami. Vyskytuje se převážně na vápenité půdě, od nížin až po pahorkatiny.
Využití
Vláknice načervenalá je prudce jedovatá houba. Otrava se projevuje velmi rychle, už dvě hodiny po požití, pocením a nadměrným sliněním, celkovou nevolností, úzkostí a pocitem chladu. Později se dostavuje zvracení, průjem a dušnost. Po požití neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc! Při požití většího množství může nastat i smrt.
Možnost záměny
Závojenka podtrnka, Čirůvka májovka, Vláknice Godeyova