Jak vypadá
Bedla vysoká je také známá pod lidovými názvy jako bedla jedlá, paraple, či paraplíčko.
Klobouk má v průměru 100–300 mm, v mládí je paličkového tvaru, později je kuželovitě otevřená, dospělá plodnice může být až placatá a hrbolatým výstupkem uprostřed. Mladé plodnice mají klobouk celý nahnědlý a s růstem pokožka puká a vytvářejí se nepravidelné hnědé nebo šedohnědé lupeny. Ke středu jsou lupeny více u sebe a směrem k okraji řídnou a rozestupují se.
Bedla vysoká má dvojitý prsten.
Lupeny má bělavé, husté a křehké a v mládí jsou zakryté blanitým, plstnatým závojem.
Třeň je tuhý, dutý, dlouhý 200–400 mm, válcovitý, dole výrazně rozšířený, v mládí je celý hnědý, později rozpukaný, takže je bílo hnědý.
Dužina je bělavá, měkká a na řezu se nemění. Voní jemně houbově, chutná oříškově.
Fotografie od vás houbařů
Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.
Kdy roste
Od července do října, nejvíce na začátku podzimu.
Kde hledat
Roste ve skupinách na pastvinách, mýtinách, ve vysokých trávách, často na prosvětleném okraji listnatého i jehličnatého lesa.
Využití
Bedla vysoká je jedlá výtečná houba. Výtečná je opékaná, chutí připomíná uzenou rybu. Třeň je tužší, a proto nám při přípravy jídel často zbudou. Můžeme je na jemno nakrájet a dát do omáčky, kde se musí chvíli povařit, a nebo je usušit, namlít a použít je jako vynikající houbové koření. Nejchutnější je klobouk, ten se dá použít např. do smaženice (pouze bedlové, ale i společně s jinými houbami), na řízek v trojobalu nebo na řízek na přírodno. Bedly se dají také zamrazit nebo naložit do octového nálevu. Při očišťování jednoduše odlomíme třeň a z klobouku oškrábeme pouze ty největší šupiny, při smažení jim stačí pouhá půl nebo celá jedna minuta.
Možnost záměny
Bedla červenající, Bedla zahradní, Muchomůrka tygrovaná, Muchomůrka zelená