Polévky
 
Houbová polévka
400-500 g čerstvých hub, 2 lžíce tuku (máslo, sádlo), 2 lžíce hladké mouky, kmín, sůl, pepř, 2-3 vejce, petrželová nať.
Očištěné houby nakrájíme na kousky, přidáme vodu, sůl, kmín, pepř a vaříme do měkka. Když už jsou houby téměř měkké, připravíme si z tuku a mouky jíšku, kterou ředíme vývarem z hub. Poté jí vlijeme do polévky. Když je polévka uvařená, rozšleháme v ní vejce. Na talíři ji posypeme nasekanou petrželkou.
Tip: Máte-li rádi výraznější chuť, můžete přidat na začátku vaření kostku vývaru, příp. na závěr dochutit česnekem.
Velmi se také hodí přidat do servírované polévky osmažené kousky nakrájené housky nebo chleba.
 
Houbová česnečka
300 g čerstvých hub, 1 kostka vývaru nebo polévkové koření (Klasik, Maggi), sůl, kmín, 6-8 stroužků česneku, 1 lžíce sádla, pažitka nebo petrželová nať, chléb.
Očištěné houby nakrájíme, přidáme vodu, kostku vývaru, sůl, trochu kmínu a vaříme do měkka. Na každý talíř připravíme utřený nebo lisovaný česnek a pažitku či petržel. Nakonec přelijeme vývarem i s houbami. Jíme s chlebem, příp. ho můžeme nakrájený předem osmažit a nasypat do polévky.
 
Houbová zelňačka
1 velká sklenice (720 ml) kysaného zelí, sůl, 1-2 hrsti sušených hub, 300-400 g brambor, 1 cibule, 2 lžíce sádla, 2 mrkve, 1/2 petržele, kousek celeru, lžička cukru, pepř, 2 bobkové listy.
Kysané zelí propláchneme, zalijeme vodou, osolíme, přidáme předem namočené sušené houby, na kostičky nakrájené brambory, boblové listy, pepř a dáme vařit. Mezitím si na tuku osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a ostatní kořenovou zeleninu a poté přidáme do polévky. Na závěr polévku podle chuti trochu dosladíme.
 
Kapustová polévka s houbami
1 středně velká kapusta, sůl, 1-2 hrsti sušených hub, 2-3 cibule, 6-8 stroužků česneku, pepř, kmín, petželová nať (i sušená), majoránka, 2 lžíce sádla, 300-400 g brambor nebo 2-4 hrsti rýže.
Kapustu nakrájíme (hodně nabyde, takže doporučuji vzít si velký hrnec), přidáme k ní nakrájené brambory nebo propláchnutou rýži, cibuli, předem namočené houby a zalijeme vodou. Osolíme, opepříme, přidáme drcený kmín a dáme vařit. Vaříme do té doby, než jsou brambory či rýže měkké (tj. asi 20 minut), pak přidáme sádlo, petželovou nať, majoránku (té víc než petržele) a úplně nakonec lisovaný česnek.
 
Bramboračka s houbami
600 g brambor, 1-2 hrsti sušených hub, 2-3 lžíce sádla nebo másla, 2-3 lžíce hladké mouky, 2 mrkve, 1/2 petržele, kousek celeru, 4 stroužky česneku, majoránka, sůl, kmín, pepř, sladká paprika.
Nakrájené brambory dáme vařit společně s předem namočenými houbami, přidáme kmín, osolíme a opepříme. Než se začne voda vařit, připravíme si a na kostičky nakrájíme kořenovou zeleninu. Když už se polévka vaří, uděláme z tuku a mouky jíšku, do které na závěr přidáme 1-2 lžičky sladké papriky a jíšku postupně rozředíme vývarem z polévky a vlejeme do hrnce. Přidáme kořenovou zeleninu, majoránku, povaříme ještě tak 10 minut a na samém konci vaření přidáme lisovaný česnek.
 
Jihočeská kulajda
600 g brambor, 1-2 hrsti sušených hub, 2 mrkve, 1/2 petržele, kousek celeru, 1/2 l 33% smetany, hladká mouka, 50 g másla, ocet, sůl, pepř, kmín, bobkový list, nové koření.
Nakrájené brambory dáme vařit společně s předem namočenými houbami, osolíme, opepříme, přidáme kmín, bobkový list a asi 4 nová koření. Než se začne voda vařit, připravíme si a na kostičky nakrájíme kořenovou zeleninu. Když se polévka vaří asi 10 minut, přidáme do ní připravenou zeleninu. Ve smetaně rozmícháme asi 4 lžíce hladké mouky, vlijeme do polévky a dobře promícháme. Pak přidáme ještě trochu másla a na závěr asi 2 lžíce octa.
Tip: Existují i jiné varianty kulajdy, kdy se kupř. nepoužívá kořenová zelenina, ale přidává se do polévky vejce a kopr.
 
Jednoduchá zelná polévka se žampióny
1 malá hlávka zelí, 4 mrkve, 3 cibule, asi 300 g čerstvých žampiónů, petrželová nať, 2 lžíce sádla, 2 kostky zeleninového vývaru, sůl, pepř.
Nakrájíme zelí, mrkve, cibule i žampióny, zalijeme vodou, přidáme vývar v kostce, osolíme, opepříme a dáme společně vařit. Asi po 20 minutách varu přidáme omastek a nakrájenou petrželku a můžeme podávat.