Klíště Jak se bránit proti klíšťatům

Oblečení: do lesa noste oblečení, které kryje co nejvíce tělo (zejména dlouhé nohavice), světlých barev (nejlépe bílé) a z hladkého materiálu, na který se klíště jen obtížně přichytí nebo po něm klouže (šusťáková bunda), nohavice kalhot by měly končit ve vyšší obuvi. Hlavu by měl krýt šátek, klobouk, čepice nebo kapuce.

Nekryté části těla, ale i oblečení je vhodné postříkat repelentními přípravky.

Předejdít přisátí klíštěte můžete i tím, že si budete případná nechráněná místa na těle průběžně prohlížet (zejména nohy) - zvyšuje se tak šance, že klíště objevíte ještě ve chvíli, kdy po vás jenom poleze.

Po návratu domů z přírody si důkladně prohlédněte celé tělo, aby bylo možné případné klíště co nejrychleji odstranit.

Můj tip: dejte si na "posilněnou" před vstupem do lesa vitamín B1 (Thiamin - lze koupit v lékárně) - bude následně obsažen ve vašem potu a částečně odpuzuje nejen klíšťata, ale i komáry.


Jak odstranit již přisáté klíště

Vzhledem k řadě přetrvávajících pověr ohledně "zaručených" metod na odstraňování přisátých klíšťat je nutno jasně uvést, že:
To jsou naopak velmi riskantní způsoby odstraňování klíšťat, které mohou vést k nákaze.


Přisáté klíště má být odstraněno co nejrychleji, pokud možno do dvanácti hodin po přisátí. Doporučuje se, aby před odstraněním klíštěte byl na ně na chvíli přiložen tampónek napuštěný desinfekcí nebo se má na klíště dezinfekce kápnout. Vhodný je Jodisol či Septonex. Poté se má klíště odstranit, nejlépe jemně vyviklat speciální pinzetkou nebo kleštičkami na odstraňování klíšťat.
Při odstraňování klíšťat je třeba se vyvarovat použití přílišné síly. Klíště se má vyviklat či povytahovat jemnými a opakovanými pohyby. Při použití přílišné síly či spěchu hrozí přetržení klíštěte a ponechání hlavičky s kusadly v místě přisátí. To může vést kromě většího rizika infekce k zanícení, vzniku drobného abscesu anebo i alergické reakci.

Můj tip: velmi se mi osvědčil následující postup: potřít klíště desinfekcí (švédské kapky) a např. pinzetou jej pouze nadzvedávat. Klíště to za chvíli (obvykle za pár minut) přestane bavit, samo se pustí a poleze jinam. V tom okamžiku klíště uchopím a ev. schovám pro případ, kdyby se u mě objevily nějaké zdravotní potíže. Ranku ještě jednou vydesinfikuju.