Klíště Lymeská borrelióza

Jedná se o nejčastější nemoc přenášenou na lidi ze zvířat a jejím původcem je bakterie Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie pronikají do lidského nebo zvířecího těla po přisátí klíštěte zpravidla během 12 až 24 hodin. Pro snížení rizika infekce je nutné odstranit klíště co nejdříve po přisátí, pokud možno ještě předtím, než se nasaje krve a začne ji trávit.

Lymeská borrelióza je při včasné diagnóze léčitelná jako jiné bakteriální onemocnění pomocí antibiotik.

Příznaky borreliové infekce

Typickým příznakem lymeské borreliózy je červená skvrna, která se objevuje v místě přisátí klíštěte a později se kruhově zvětšuje (průměr je obvykle větší než 30 mm). Rozvíjí se únava, bolesti a otoky kloubů, může se objevit teplota, bolest hlavy a nevolnost, bývají bolesti zad a končetin. Za několik týdnů může infekce vést k rozvoji obrn. Častá je obrna lícního nervu, kterou při borrelióze často trpí děti. Příznaky podobné lymeské borrelióze mohou provázet i další méně častou infekci přenášenou klíšťaty - ehrlichiózu, která je též léčitelná antibiotiky. Nemocný musí dodržovat přísnou dietu.

Klíšťová virová meningoencefalitida (KME, zánět mozkových blan a mozku)

Nebezpečnější z obou nemocí je právě klíšťová encefalitida. Jedná se o druhou nejčastější infekci přenášenou klíšťaty, která vede často k závažným poruchám činnosti především nervového systému, přičemž mohou být postiženy i další orgány. Proti encefalitidě, pokud už je onemocnění rozjeté, zatím bohužel není známý žádný účinný lék.

Její první stadium začíná 2 - 28 dní po přisátí klíštěte infikovaného virem KME. Mohou se rozvinout příznaky podobné chřipce - bolesti hlavy, kloubů, svalů, ospalost. Pokud onemocnění přejde do druhého stadia, mohou viry klíšťové encefalitidy proniknout do centrální nervové soustavy, kde poškozují nervové buňky. Dostavují se silné bolesti hlavy, zvracení, vysoké horečky, poruchy vědomí. Dochází k postižení mozku a míchy s trvalými poruchami hybnosti (obrny), mohou nastat chronické bolesti hlavy, poruchy schopnosti soustředění či deprese a další závažné následky.

Účinnou prevencí této obávané choroby je léty prověřená vakcína, která je u nás běžně dostupná (o nově zaváděné vakcíně proti lymeské borrelióze toto tvrzení zatím neplatí). Nejvhodnější dobou pro očkování jsou podzimní a zimní měsíce. Po únoru už se očkovat nedoporučuje - očkování je totiž složeno ze tří dávek a mezi první a druhou dávkou je velmi nežádoucí, aby se klíště přisálo. Přesto je však očkování v jarních měsících možné, ale pouze při maximální opatrnosti při pobytu v přírodě.