Název  Šafránka červenožlutá  Jíst či nejíst?
 
Latinský název  Tricholomopsis rutilans  
 
Synonyma  Tricholoma rutilans, Pleurotus rutilans  
 
Měsíce růstu  VIII. - XI.  
 
Popis  Klobouk je široký 40—140 mm, zpočátku polokulovitě vyklenutý a souvisle pokrytý červenými až purpurově hnědými nebo nafialovělými šupinkami. Později je rozložený až plochý s šupinkami oddálenými od sebe a s viditelnou žlutou barvou pokožky. Barva klobouku se tedy za růstu mění.
Lupeny jsou zlatožluté, nízké, pouze 4—10 mm vysoké, středně husté, u třeně zaoblené nebo zoubkem vykrojené, na ostří jsou plstnaté.
Třeň je dlouhý 50—120 mm a tlustý 10—25 mm. V mládí je nepatrně bříškovitě rozšířený, později válcovitý, plný, bledě žlutý, místy purpurově červený, velmi drobně šupinkatý.
Dužnina je tuhá, zlatožlutá, má mírně nakyslou chuť a neutrální mírnou vůni.
Výtrusy jsou velké 5,8—6,7 x 4,3—5,3 um, krátce vejčitě elipsoidní, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý.
 
Roste  Roste poměrně hojně jednotlivě nebo v menších trsech od srpna do listopadu (nejvíce v září) na starých pařezech a trouchnivějících kořenech borovic. Je to houba podeštná; po velkých deštích vyroste někdy i na jaře.
 
Využití  Je to jedlá houba, která je vhodná do houbových míchanic, salátů apod. Někomu ovšem nechutná pro svou dosti zvláštní chut.
 
Možnost záměny  Nedá se zaměnit za žádnou jinou houbu, snad jen z naprosté nezkušenosti za třepenitku cihlovou (Hypholóma sublateritium), která je také krásně zbarvená a roste v trsech. Je však drobnější a její barva je jiná — žlutá a cihlová, zatímco šafránka má typickou fialově purpurovou, tzv. kardinálskou barvu, podle které se jí lidově někdy říká kardinálka.


Šafránka červenožlutá - extra velký obrázek naleznete v sekci WallpaperyŠafránka červenožlutá - pohled zespodu