Název  Hřib hnědý  Jíst či nejíst?
 
Latinský název  Boletus badius  
 
Synonyma  Xerocomus badius, Suillus badius  
 
Měsíce růstu  VII-X (zejména VIII-IX)  
 
Popis  Klobouk je masitý, suchý, tmavě kaštanově až čokoládově hnědý, sametově hladký, za vlhka slizký, většinou pravidelně sklenutý, široký 30-130 mm.
Rourky jsou vysoké 10-20 mm, bledé, později žluté nebo žlutozelené a pomačkáním modrají. Ústí rourek jsou drobná, v mládí bělavá, později bledě žlutá až zelenavá a na otlacích zeleně modrají.
Třeň je světlejší než klobouk, válcovitý, světle hnědý, někdy plošně zmáčknutý, dole často zúžený, někdy zahnutý. Vysoký je 30-150 mm a tlustý 10-40 mm.
Dužnina je bělavá a po rozkrojení nad rourkami slabě modrá. Má dobrou chuť a příjemnou hřibovou vůni.
Výtrusy jsou velké 12-16 x 4-6 um, vřetenovité, hladké, žlutavé až hnědavé. Výtrusný prach je olivově hnědý.
 
Roste  V jehličnatých lesích, méně v lesích listnatých. Bývá velmi hojný, často roste ve skupinkách. Daří se mu zejména ve vysokých borových a smrkových lesích mezi mechem, spadaným dřevem a jehličím.
 
Využití  Je to jedlá a velmi dobrá houba. Má všestranné upotřebení. Dobře se převáží, suší i konzervuje. Je dobrý i naložený v octě.
 
Možnost záměny  Pozná se snadno, při neopatrnosti se může zaměnit za hřib žlučník (Tylopillus felleus), jehož barva ústí rourek je bílá až narůžovělá a povrch třeně má zřetelnou velkookou síťku. Hřib hnědý má i několik lidových názvů: podborovák, panský hřib, suchohřib, sameťáček a jiné.


Hřib hnědý - extra velký obrázek naleznete v sekci WallpaperyHřib hnědý - pohled zespodu